36 yaşındayım. İki kez kutsal mekâna gittim. Fakat hâlâ namaz kılmıyorum. Kalbim yumuşamıyor. Taş gibi. İmanımın zayıflığından da çok şüphe ediyorum. Bana kalbimi yumuşatacak, imanımı güçlendirecek ve namaza başlatabilecek bir öğüt, bir nasihat, bir dua, bir yol gösterebilir misiniz? Aşırı derecede çelişkiler yaşıyorum. İçimde namaza karşı bir soğukluk var. O samimiyeti kendimde bulmuyor ve namaz kıldığım zaman "iş olsun" diye kılıyorum gibi oluyor. Kendimi ve Allah'ı kandırıyorum gibi oluyor ve namazdan soğuyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

Tarih: 22 Ağustos 2009

CEVAP:

Şeytan, Allah’ın huzurundan kovulup kıyamete kadar yaşama izni alınca Allah’a şöyle demişti:

“Şeytan dedi ki “Madem beni aşırılığa sen sevk ettin, ben de senin doğru yolunun üstüne onlar için oturacağıma yemin ederim.

Sonra önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Göreceksin, onların çoğu sana karşı görevlerini yerine getirmeyecektir.”  (Arâf, 7/16-17)

Dolayısıyla siz, Allah’ın rızasına uygun bir şey yapmak istediğiniz zaman şeytan mutlaka harekete geçecektir. İçinize her türlü şüpheler gelecek, kâfir olduğunuzu zannedeceksiniz ve sonunda “böyle namaz olmaz!” diyerek namazı bırakacaksınız. İşte Şeytanın istediği de budur.

Aklınıza bu tür şeylerin gelmesi, şeytanı rahatsız ettiğinizi ve doğru yolda olduğunuzu gösterir.

Yapmanız gereken, ne pahasına olursa olsun ibadetlerinize devam etmektir. Çünkü biz ibadeti huzur bulmak için değil, Allah’ın emrini yerine getirmek için yaparız.  Zamanla şeytanın sizden umudu azalacak ve ibadetten zevk almaya başlayacaksınız. Ama o, hiçbir zaman yakanızı bırakmayacaktır. Bunu asla unutmayın. Bu sebeple hemen Allah’ın emrini yerine getirmeye başlayın.