Ben geçtiğimiz aylarda emekli oldum. Araba aldım, kızımı evlendirdim, elhamdülillah hacca da gidip geldim. Sağlık ve sıhhatim de yerinde. Cenab-ı Allah’a sonsuz şükürler olsun, bunların hepsini bana nasip etti. Ben de rabbimin bu lütfu karşısında şükrümü nasıl eda edebilirim?

Tarih: 05 Kasım 2009

CEVAP:

Öncelikle Allah Teâlâ hamd-u senalar ediniz. Elinizdeki imkânları sizi imtihan etmek için verdiğini aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden vaktiniz varken mutlaka sadaka verin. Şu ayet hep gözünüzün önünde olsun:

“Ey iman edenler! Gerek mallarınız, gerek evlatlarınız sizi Allah’ı zikretmekten alıkoymasın! Bilin ki böyle yapanlar, en büyük kayba uğrarlar.

Sizden birinize ölüm gelip çatmadan önce, size nasip ettiğimiz imkânlardan Allah yolunda harcayın! Ölüm gelip çatınca: «Ya Rabbi, az mühlet ver bana, bak nasıl hayırlar yapacağım, tam takva ehlinden olacağım!» diyecek olsa da Allah, vâdesi gelen hiçbir kimsenin ecelini ertelemez. Allah yaptığınız her şeyden haberdardır.” (Münafikûn, 63/9-11)

Sizin durumunuz şu surede belirtilen duruma uygun düşmektedir.

“Senin içini ferahlattık değil mi?

Yükünü de kaldırdık.

O yük senin belini bükmüştü.

Bir de şanını yücelttik.

Demek ki, her güçlüğün yanında bir kolaylık varmış.

Unutma ki, o güçlüğün yanında bir kolaylık daha vardır. ((Bu ayet indiği zaman Peygamberimizin ashabına şu müjdeyi verdiği rivayet edilmiştir: “Bir güçlük iki kolaylığı asla yenemez.” Taberi.))

Öyleyse boş kalınca kalk, onun için yorul.

Ve yalnız Rabbine giden yola sarıl.” (İnşirâh, 94/1-8)

Eğer İstanbul’da iseniz vakfımızda her hafta Salı günleri saat 19-21 arasında yaptığımız Kur’an sohbetlerine, Cumartesi günleri saat 11-12:30 arasında yaptığımız Hikmet Çalışmaları programına katılabilirsiniz. Sohbetleri internetten www.kurandersi.com adresinden de takip edebilirsiniz.