17 yaşında bir kızım var. Yaşının getirdiği durum ile olacak özel yaşantısında bazen ufak şeyleri dahi dert ediyor. Şimdi eski çevresinden koptu. Yeni hayatına adapte olamadı, eskiyi özlüyor ve sürekli sıkıntılı. Ben de ona çevremizde bir sürü zor ve bizden kötü durumda insan varken bu şekilde üzülmemesini, şükretmesini söylüyorum. Aslında isyan etmiyor ama sürekli ağlıyor ve depresyon belirtileri gösteriyor. "Bu durum elimde değil" diyor. Sizce cidden çok daha beterleri varken ufaklarına üzülmek günah mıdır? Allahın gücüne gider mi?

Tarih: 10 Ağustos 2010

CEVAP:

Kızınızın hangi ufak tefek şeylere üzüldüğünü bilmediğimiz için size tatmin edici bir cevap veremeyebiliriz. Fakat gençlikte bu tür şeylerin olabildiğini biliyoruz. Bunları annesi olarak sizler halledebilirsiniz. Bu yaştaki kızların gerek fizyolojik gerekse ruhsal değişikliklere maruz kalması onları sıkıntıya sokabilir. Bu dönemde ona en çok yardımcı olacak kişi sizsiniz. Onunla konuşmalı, varsa sorunlarını anlatmasını ve bunları beraberce çözebileceğinizi anlatın. Bundan sonra herhangi bir sorun olması durumunda tekrar bize danışırsınız. Bizim yapabileceğimiz bir şey olursa o zaman elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız.

Kızınızın ibadetlerle arasını bilmiyoruz. Namazlarını kılıyor ve Kur’an mealini anlayarak okuyor mu? Bunlarda bir aksama olmamasına dikkat etmelisiniz. Beş vakit namazını kılmıyor ya da aksatıyorsa bunu kendisine uygun bir dille anlatabilirsiniz. İbadetler ve Kur’an kızınızın hayal dünyasında yaşamasına izin vermez. Özellikle meal okuması için onunla konuşabilirsiniz. Bu sayede kızınız yavaş yavaş olgunlaşmaya  ve düşünceleri değişmeye başlar.