Ben 18 yaşında bir gencim. İnternette açık saçık fotoğraflara, filmlere bakmaktan kendimi alamıyorum. Kendime söz veriyorum "bir daha bakmayacağım" diye ama bir zaman sonra bakmaktan kendimi engelleyemiyorum. Nasıl kurtulabilirim bu günahı işlemekten? Neler tavsiye edersiniz?

Tarih: 22 Ağustos 2009

CEVAP:

Bundan kaçınmak istiyorsanız mümkün mertebe bilgisayardan ve özellikle de internetten uzak durmaya çalışmalısınız. İnternette olduğunuz sürece bu zaafınızı bilen Şeytan sizi sürekli dürtecek, harama baktırmaya çalışacaktır. Bu yüzden bilgisayar başında fazla zaman geçirmemeye çalışın. Bunun yerine kitap okumayı tercih edebilirsiniz. Böylece hem boş vakitlerinizi güzel bir şekilde değerlendirecek, bilginize bilgi katacak hem de harama bakmaktan uzak kalacaksınız.

Nefsine hâkim olamayıp da günaha düşmekten korkan gençlere Peygamberimiz oruç tutmalarını tavsiye etmiştir. Çünkü oruç kişiye bir güven ve otokontrol kazandırmakta, günaha karşı bir kalkan vazifesi görmektedir. Peygamberimizin bu tavsiyesini de uygulayabilirsiniz.

Bir de ibadetlerinizi aksatmadan yapmaya çalışın. Beş vakit namazı aksatmadan kılarsanız, bu sizi günahlardan koruyacak ve yine de günah işlenmesi halinde onların affına vesile olacaktır.

Son olarak size www.kurandersi.com adresinde bulunan KUR’AN SOHBETLERİNİ takip etmenizi tavsiye ederiz.