Dinimize göre chat yapmak caiz midir?

Tarih: 20 Mayıs 2010

CEVAP:

Bir müslümanın internette chat yapmak konusunda çok dikkatli olması gerekir. Bir konuda bilgi edinmek, yabancı kültürden insanlarla tanışıp bilgi alışverişinde bulunmak gibi nedenlerle chat yapmaya “caiz değildir” denilemez. Fakat araştırmalar gösteriyor ki maalesef chat, insanlarda tedavi edilemez psikolojik hastalıklara, ahlaksızlıklara, isimleri gizleyerek yalancılığa, karşı cinslerle yapılan müstehcen konuşmalara, cinsel ahlaksızlıklara ve ailelerin dağılmasına vs. yol açmaktadır. Bir Müslüman uyanık olmalı, bu tür tuzaklara düşmemelidir.

Peygamberimiz, boş zamanları değerlendirme hususunda insanların çoğunun aldanmakta olduğunu bildiriyor. Buna göre Müslüman, boş zamanlarını faydalı şeylerle değerlendirmelidir. Zaman oldukça kıymetlidir. Chat yapmak sureti ile boş zamanları faydasız şeylerle heba etmek de Müslümana yakışacak işlerden değildir.