Biz anneannem ve dedeme çok yakın oturuyoruz. Annem de sık sık ziyaretlerine gidiyor ya da çağırdıklarında gitmeye çalışıyor. Ama bazen de evinde oturmak istiyor. Bazen bir hafta gitmese hemen sitem ediyorlar. Hatta öyle oldu ki bütün hafta her gün anneannemle görüştüler ama bir gün gitmedi, sitem ettiler. Öyle olunca da annem çok üzülüyor. Gitmediği zamanlar için “ben Allah rızasını boş vermiş mi oluyorum” diye dertleniyor. Anneannem ve dedem bakıma muhtaç insanlar da değiller. Şimdi annemin ne yapması lazım? Anne ve babası her çağırdığında yanlarına gitmesi mi lazım?

Tarih: 10 Haziran 2011

CEVAP:

Annenizin her çağırıldığında anne ve babasının yanına gitmesi zorunlu değildir. Ama yaşlıları da mümkün mertebe kırmamak esastır. Bu konuda annenize yardımcı olunması gerekir. Eğer kardeşleri (teyze veya dayınız) varsa kendi aralarında nöbetleşe olarak ebeveynlerinin hizmetine koşmaları veya onlara bir hizmetçi tutmaları gerekir.

Eğer annenizin kardeşleri yoksa ona çocukları olarak sizin yardımcı olmanız lazımdır. Yani ne yaşlıları yalnız bırakın ne de bütün yükü annenize yıkın… Her şeyde olması gerektiği gibi bunda da orta yolu bulmaya çalışın.