Manevi ilimlerde ilerlemek ve maneviyatımı yükseltmek için ne yapmam gerekiyor?

Tarih: 22 Ağustos 2009

CEVAP:

Bir ayet-i kerime’de Allah Teala şöyle buyurmuştur:

“İman edenlerin kalpleri Allah’ın Zikri ile huzura kavuşur. Dikkat edin! Kalpler ancak Allah’ın Zikri ile huzura kavuşur.” (Ra’d, 13/28)

Allah’ın Zikri, Kur’an-ı Kerim’dir. Bir ayette şöyle buyurulur:

“O Zikri biz indirdik. Ne olursa olsun onu koruyacak olan da bizleriz.” (Hicr 15/9)

Maneviyat kalp huzuru ile alakalıdır. Ayetlerden anlaşıldığına göre kalpler ancak ve ancak Allah’ın Zikri yani Kur’an ile huzur bulur. Bu yüzden bol bol Kur’an-ı Kerim okumalısınız. Ama anlayarak. Anlamadan okumanın size herhangi bir faydası olmaz! Allah’ın kelamını, anlamak ve yaşamak için okumak gerekir.  Bu niyetle okuduğunuzda Kur’an’ı anlamaya başlayacak ve neticesinde maneviyatınızın kuvvetlendiğini göreceksiniz Bilemediğiniz, anlayamadığınız yerleri de ilmine güvendiğiniz hocalarınıza sorup öğrenmelisiniz.