Hocam ben biraz huysuz bir insanım. Ahlakımı güzelleştirmek istiyorum. Bana ne tavsiye edersiniz?

Tarih: 13 Temmuz 2010

CEVAP:

Resûlullâh’ın vefatından sonra onun ahlakının nasıl olduğunu merak edenler, bunu, hanımı Aişe Validemize sorarlar, o da şöyle cevap verirdi:

“Siz hiç Kur’an okumuyor musunuz? İşte onun ahlakı Kur’an’dı.” (Müslim, Salatü’l-Müsafirin, 139 (746).

Aişe validemizin bu açıklaması sizin sorunuzun cevabını da içermektedir. Zira güzel ahlak Kur’an’dır. Resûlullâh’ın ahlakı ile ahlaklanmak, Allah’ın Kur’an’da yer alan emirlerine uygun davranmaktır. Kur’an’ın “yap” dediklerini yapar, “yapma” dediklerinden kaçınırsanız ahlakınız da güzelleşir, hayatınız da…  Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Erkek olsun kadın olsun, kim mümin olarak güzel işler yaparsa, elbette ona güzel bir hayat yaşatacak ve onları işledikleri en güzel işleri esas alarak ödüllendirecek, kötülüklerini bağışlayacağız.” (Nahl, 16/97)