Hocam bir çıkmaz içerisindeyim. Bazen sadece Kur'an'ı kabul etmeyi düşünüyorum. Ama Kur'an'da nasıl namaz kılacağımız bile anlatılmıyor. Sorularıma cevap bulamıyorum. Her şeyi tam yapmak istiyorum. Hatta bu yüzden Kur'an'ı ezberledim. Sonra hadis-i şerif ezberlemeye başladım ama bıraktım. Çünkü hadisler Ku'ran ayetleri gibi bir kaç bin tane değil yüz binlerce. Çevremde beni yönlendirecek kimse yok. Kur'an'da Allah Teala "kim takva olursa Allah ona bir çıkış yeri, çıkış var eder" der hocam. Ben takva bir hayat yaşamak istiyorum. İnanıyorum benim gibi takva hayat yaşamak isteyen çok insan var fakat sizin siteleriniz adalet üzere pek takva değil. Takva ve mistik insanlara yönelik bir site de hazırlayabilir misiniz? Böylece bu tip insanların tarikat bataklığına düşmelerinin de birazcık önüne geçilmiş olur sanırım. Çünkü ilahiyatçılar İslam'ı çok pozitif ve rasyonel yorumluyorlar, pek gönle hitap edemiyorlar. Tarikatlar da bu durumdan taraftar buluyorlar.

Tarih: 22 Ağustos 2009

CEVAP:

Kur’an tabiat gibidir. Onun meyvesinden yer, sularından içersiniz ama ekmek yemek isterseniz buğdayını eken, biçen, temizleyen, un haline getiren, fırına taşıyan, ekmeği pişiren ve sana satan kişilere ihtiyaç duyarsınız. Bunlar ihtisas gerektiren işlerdir. Ekmeğe bakarak onun nasıl hazırlandığını anlayamazsınız. Hadisler ekmek gibidir. Onu Nebîmiz hazırlamıştır. Nasıl hazırlandığını sadece bir uzmanlar topluluğu bilebilir. Namazın nasıl kılınacağı ve kaç rekât olduğu Kur’an’da vardır; ama onu oradan çıkarıp anlamak uzmanların başarabileceği iştir. Tıpkı altın çıkarmak gibidir.

En büyük takva, Allah’ın emirlerine uymak ve yasaklarından kaçmaktır. Bizim sitelerimiz bu konuda size gereken yardımı sağlayacaktır. Lütfen www.kurandersi.com sitemizde bulunan Kur’an sohbetlerini izleyin. İstediğiniz bilgilerin birçoğuna oradan ulaşabilirsiniz. O sohbetlerden her birinin arkasında uzmanlar heyetinin çalışması vardır.