FETVALAR

SORU:

21 yaşındayım. Evlenmek istiyorum ve bunun için dua ediyorum. Zaman zaman sıkıştığım başka birçok konuda da Allah’a dua ediyorum; ama dualarım kabul edilmiyor. Allah yardım etmiyor yani! Dualarıma karşılık alamıyorum ve bu, canımı çok yakıyor. Allah bu şekilde kendisine dua eden kullarına niçin yardım etmiyor?

Tarih: 27 Kasım 2018

CEVAP:

Allah Teâlâ kullarını imtihan etmek, zor ve sıkıntılı durumlarda emir ve yasaklarına kimler uymaya devam edecek onu ortaya çıkarmak için yaratmıştır. Allah’tan istediğiniz her şeyin yerine getirilmesi “imtihan” gerçeğine aykırıdır! İstediğiniz her şeyin yerine getirileceği yer cennettir. Bu dünyada ise Allah sizi sınamadan, nasıl biri olduğunuzu ortaya çıkarmadan neye/hangi amelinize bakarak dualarınızı kabul edecek! Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Öncekilerin başlarına gelenlerin bir benzeri sizin başınıza da gelmeden, Cennet’e girebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Baskılar ve zorluklar onları öyle sarmış, öylesine sarsılmışlardı ki Allah’ın elçisi ve beraberindeki müminler ‘Allah’ın yardımı ne zaman?’ diyecek hale gelmişlerdi. Bilin ki Allah’ın yardımı yakındır.” (Bakara, 2/214)

Bu dünya üzerinde en basit işler bile gayret ile kazanılırken cennetin bedava olması asla düşünülemez. Ayette Cenab-ı Hak insanları mutlaka yıpratıcı imtihandan geçireceğini bildirmektedir. Kişinin yapması gereken ise kendisini doğruya kilitleyerek, gevşemeden ve ümitsizliğe kapılmadan ilerlemektir. Zira imtihanı yaratan Cenab-ı Hak sabretme ve başına gelenlerin üstesinden gelme gücünü de kişinin gayretine göre mutlaka yaratacaktır. Allah imtihanı tamamlamadan yardımını göndermez. O şöyle buyurur:

“İnsanlar, ‘inandık’ deyince bırakılacaklarını, artık ağır bir sınamadan geçirilmeyeceklerini mi sanıyorlar? Doğrusu, onlardan öncekilerini ağır denemelerden geçirmiştik. Böylece Allah kimlerin doğru, kimlerin yalancı olduklarını tam olarak ortaya çıkaracaktır.” (Ankebût, 29/2-3)

Yahudi ve Hıristiyanlara yapılan uyarılar Kur’an’a inandığını söyleyen Müslümanlara da yapılmaktadır. Onlar Kur’an’a uymadıklarında nasıl sorumlu olacaklarsa “Müslümanım” dediği halde Kur’an’a uymayanlar da öyle sorumlu olacaklardır. Cenab-ı Hakk’ın yardımı, Kur’an’a uyan ve birinci vazifelerini Allah’ın rızasını kazanmaya odaklayan Müslümanlara mutlaka yakındır. Kendi kendine cennet hesabı yapanlar, kendi iyi yönlerini görerek “benim sonum cennettir” diyenler, önceki insanların imtihanlarının büyüklüğünü düşünerek kendilerini başarıya, doğruya odaklamalıdırlar. İmtihanda en zor noktaya gelindiğinde, kişi her kapının kapandığını düşündüğünde Cenab-ı Hakk’ın yardımı gelecektir.

Sorunuzla ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki linkte bulunan cevabımızı da okuyunuz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/dunya-imtihanini-nasil-kazaniriz.html


Etiketler: