Son günlerde ölümden çok korkmaya başladım. Ölümden korkmak günah mı? Ölüm korkusunu bir türlü yenemiyorum. Ölümden korkmamak için ne yapmak gerekir?

Tarih: 21 Temmuz 2010

CEVAP:

İnsanlar genelde şu sebeplerden dolayı ölümden korkar:

1. Ölümün bizzat kendisinin zor ve acı veren bir olay olduğunu düşünmelerinden.

2. Ölümle birlikte sahip olunan maddi ve manevi değerleri yitirecek olmalarından.

3. Ölüm sonrasında başına gelecek şeyleri tam olarak bilmemelerinden veya kötü şeyler geleceğini tahmin etmelerinden.

Ölüm, zor bir olaydır ve insanların bundan korkmaları da gayet normaldir. Ama ölümden sonra olacaklar yüzünden korkmak, bir Müslümana yaraşmaz. Allah’ın emirlerini elinden geldiğince tutan ve yasaklarından kaçınan Müslüman daima iyi şeyler ummalıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Kimler inanır, iyi işler yapar, namazı dosdoğru kılar ve zekâtı verirlerse; onlara Rableri katında ödül vardır. Üstlerinde ne bir korku olur, ne de üzülürler.” (Bakara, 2/277)

“Rabbimiz Allah’tır deyip sonra da dosdoğru yaşayanlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir.” (Ahkâf, 46/13)

Ölümün zorluğu hakkında Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: “Resulullah aleyhissalâtu vesselâm, kendisini ölüme götüren hastalığa yakalandığı zaman derdi ki:

“Ey Aişe! Ben Hayber’de yediğim (zehirli) yemeğin acısını hep hissediyordum. İşte şimdi kalp damarımın kesildiğini hissettiğim anlar geldi.” (Buhârî, Megâzî, 83)

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem işte böyle ifade etmiş ölümün zorluğunu… Bunun gibi daha birçok hadis vardır. Ama bunları düşünmekten çok imanlı ölmek için çalışmamız lazım. Zira Allah Teâlâ bize bunu emretmiştir:

“Ey inananlar! Allah’tan nasıl sakınmak gerekiyorsa öyle sakının. Son nefesinize kadar Müslüman kalın!” (Âl-i İmrân, 3/102)

“Bu dini İbrahim kendi oğullarına vasiyet ettiği gibi Yakup da vasiyet etti ve: “Oğullarım! Bu dini size Allah seçti. Son nefesinize kadar Müslüman kalın!” (Bakara, 2/132)

Son nefes için dualarımız şöyle olmalıdır:

“Ey göklerin ve yerin yaradanı olan Allah’ım! Gerek dünyada, gerek ahirette tek dayanağım sensin; canımı müslüman olarak al ve beni iyi kulların arasına kat.” (Yusuf, 12/101)

“Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır ve canımızı müslüman olarak al. (A’raf, 7/126)

Bu tür korkuları yenmek için zihninizi başka şeylerle yormanız gerekir. Size tavsiyemiz bol bol Kur’an meali okumaktır. Kendinize program yapın. Her gün bir sayfa meal okuyun. Ama anlayarak. Anlamadan okursanız hiçbir şeye yaramaz. Zamanla ölüm korkusunun azaldığını göreceksiniz.

Günahlarınıza tevbe edin, bir daha yapmamaya karar verin ve kararınızı uygulamaya koyun. O zaman günahlarınız da affedilir.