Mu'minun suresi 112. ayette kıyamet günü "yeryüzünde ne kadar kaldın?" diye sorulduğunda; "bir gün ya da daha az" diyenler cennete gidecek olanlar mı? Yoksa bu her insan için geçerli midir?

Tarih: 05 Ağustos 2009

CEVAP:

Mu’minun suresinin 101. ayetinden surenin sonuna kadar, kıyamet günü sûra üflendikten sonra yaşanacaklar anlatılmıştır. 103. ayetten itibaren tartısı hafif gelen kâfirlerin başlarına gelenler anlatılırken onların Allah’ın ayetleri karşısında yalana sarıldıkları (103. ayet), mü’minlerle alay ettikleri (109-110. ayetler) belirtilmiş ve sonra onlara dünyada ne kadar süre kaldıkları sorulmuş, onlar da bir gün veya daha az bir süre kaldıklarını söylemişlerdir. (112-114. ayetler).

Görüldüğü gibi burada kendilerine sorulanlar cennete girenler değil; cehenneme girenlerdir.

Kur’an-ı Kerim’de buna benzer birkaç ayet daha bulunmaktadır ve hepsinde dünyada ne kadar kaldıkları sorulan veya kendileri ne kadar az bir süre kaldıklarını söyleyenler hep cehennemlik olan kâfirlerdir. İlgili ayet numaraları aşağıdadır.

Yunus, 10/45; İsra, 17/49-52; Tâhâ, 20/102-104; Rum, 30/55-57; Ahkâf, 46/35; Nâziât, 79/42-46