Ölen iyi kişilerin ruhları alınıp gökyüzünün kapılarının ona açılacağı, iyi biri değilse gökyüzü kapılarının açılmayacağı ile ilgili bir şey duymuştum sizden. Net hatırlamıyorum hadis mi var, ayet mi? Söylemiştiniz ama emin değilim izah eder misiniz bu konuyu?

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

İlgili âyet şudur:

“Ayetlerimiz karşısında yalana sarılan ve büyüklük taslayanlar var ya, onlara göklerin kapıları açılmayacak, gemi halatı iğne deliğinden geçinceye kadar da Cennet’e giremeyeceklerdir. Suçluları işte böyle cezalandırırız. Onlar için cehennem döşeği ve üzerlerinde örtüler olacaktır. Zalimleri işte böyle cezalandırırız.”  (Araf 7/40-41)

Bu konuda hadisler de vardır. Berâ b. Azib’in şöyle dediği rivayet edilmiştir:

Resulullah sallallahu aleyhi ve selem ile birlikte Ensardan birinin cenazesine çıktık. Kabre kadar gittik, henüz kazılması tamamlanmamıştı. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem oturdu, biz de onun çevresine oturduk. Sanki başımızda bir kuş var gibi hareketsizdik. Peygamberimizin elinde bir odun parçası vardı, yeri eşeliyordu. Kafasını kaldırdı ve iki üç kere şöyle dedi:

“Kabir azabından Allah’a sığının!” Sözlerine şöyle devam etti: “Mümin bir kulun dünyadan ayrılıp Ahirete yöneleceği sırada gökten ak yüzlü melekler iner, yüzleri adeta güneş gibidir. Yanlarında cennet kefenlerinden kefenler ve cennet kokularından kokular olur. Nihayet göz görebildiğince otururlar. Sonra ölüm meleği gelir, başı ucunda oturur da der ki; “Ey içi rahat olan ruh! Allah’ın bağışlamasına ve rızasına doğru yol al.” Ruh çıkar, suyun musluktan aktığı gibi akar. Ölüm meleği onu alır. Diğer melekler bir an bile bırakmaz, onu onun elinden alır, Cennetten gelen kefenin ve kokunun içine koyalar. O ruhtan, yeryüzünün misk kokularının en güzeli gibi bir koku çıkar. Onunla birlikte yukarı çıkarlar. Meleklerin önde gelenlerinden hangisine uğrasalar; “Bu temiz ruh kimdir?” diye sorarlar. Bunlar; “Falan oğlu falan” diyerek dünyadaki isimlerinden en güzelini söylerler. Nihayet birinci kat semaya varır, kapının açılmasını isterler. Kapı onun için açılır, sonra her semadan mukarreb melekler diğer semaya kadar ona eşlik ederler. Yedinci kat göğe çıkıncaya kadar böyle olur. Sonra Allah Teâlâ şöyle der; “Kulumu İlliyyun’un arasına kaydedin ve yeryüzüne döndürün. Çünkü onları topraktan yarattım, toprağa döndüreceğim ve bir kere daha topraktan çıkaracağım.”

… Peygamberimiz şöyle devam etti: Kâfir bir kul, dünyadan ayrılıp Ahirete yöneleceği sırada gökten kara yüzlü melekler iner, ellerinde eski çullar vardır. Nihayet göz görebildiğince otururlar. Sonra ölüm meleği gelir, başı ucunda oturur da der ki; “Ey pis ruh! Allah’ın kızgınlığına ve gazabına doğru yol al. “Ruh cesedinden ayrılır, sanki pütürlü şişi yaş yünden ayırıyormuş gibi olur. Ölüm meleği onu alır. Onu alınca diğer melekler bir an bile onu onun elinde bırakmaz alır, eski çulların içine koyalar. O ruhtan, yeryüzünün en pis leş kokusu gibi bir koku çıkar. Onunla birlikte yukarı çıkarlar. Meleklerin önde gelenlerinden hangisine uğrasalar “Bu pis ruh kimdir?” diye sorarlar. Bunlar; “Falan oğlu falan” diyerek dünyadaki isimlerinden en kötüsünü söylerler. Nihayet birinci kat semaya varır, kapının açılmasını isterler. Kapı onun için açılmaz.  Sonra Peygamberimiz şu âyeti okudu: “…  onlara göklerin kapıları açılmayacak, deve iğne deliğinden geçinceye kadar da Cennet’e giremeyeceklerdir.  (Araf 7/40)  Sonra Allah Teâlâ şöyle der; “Onu yerin en alt katındaki Siccîn’e kaydedin….” (Ahmed b. Hanbel, 4/287-288)