İfrad haccında şeytanı taşlayıp tıraş olan, daha sonra da tavaf ve sa’y işlemini tamamlayan bir kişi, hemen aynı gün tekrar mikat mahalline gidip ihrama girse ve umre yapsa olur mu?

Tarih: 20 Ekim 2011

CEVAP:

Hac yapan kişi, bayramın birinci günü büyük şeytanı taşladıktan sonra kurban kesip tıraş olur ve ihramdan çıkar. Bu ihramdan çıkmakla o kişi için karı-koca ilişkisinden başka ihram yasağı kalmaz. Daha sonra Kâbe’ye giderek tavaf ve sa’y yapar. Aynı gün tekrar Mina’ya döner. Zilhicce ayının 11 ve 12. günleri orada kalır ve her gün üç şeytanı da taşlar. İsterse 13. günü de orada kalır. Öğleden sonra üç şeytanı da taşlayıp Mekke’ye döner.

İfrad, kıran veya temettu’ olsun, hac bu şekilde olur.

Teşrik günlerinde en az iki gün şeytan taşlamadıkça hac ibadeti bitmiş sayılmaz. Dolayısıyla bu araya umre ibadeti sokulamaz.