Geçtiğimiz yıl bir gazete kendi abonelerinden 100 kişiyi umreye götürdü. Gidecek kişiler kura sonucu belirlendi. Bu kuraya 49 kupon toplayan herkes katılabildi. Bu organizasyonda bir sakınca var mı?

Tarih: 08 Mart 2010

CEVAP:

Eğer o kuponlar için okuyucu ekstra bir ücret ödemiyorsa yani sadece gazete ücretini ödüyorsa bunda bir sakınca olmaz. Umreye gidecek olan 100 kişinin kura ile belirlenmesi, bu organizasyonu şans oyunu haline getirmez. Fakat gazete ücretinden ayrı bir ücret ödenmek sureti ile böyle bir şey yapılıyorsa o taktirde bu organizasyon kumar olur.