Karı-koca tarlada, dairede, fabrikada vs. yerlerde beraberce çalışıp kazanıyorlarsa paraları olduğu takdirde her ikisi de beraber hacca gitmeleri gerekir mi?

Tarih: 13 Ağustos 2009

CEVAP:

Erkek evini geçindirmekle sorumludur. Kadının kazandığı da kendi malıdır. Eğer kazancından evin ihtiyaçlarına harcıyor ve kocasına yardımcı oluyorsa bunun sevabını alır. Hacca gitmelerine gelince, hangisinin parası var ve sağlığı hacca gitmesine müsaitse o gider. Eğer her ikisi de hacca gidebilecek kadar zenginse ikisinin de hacca gitmesi gerekir. Fakat erkeğin kendi malından harcayarak karısını hacca götürme mecburiyeti yoktur. Eğer götürürse sevabını alır.