Bazı gruplar hanımlarını hacca götürmüyor. Orada kadının haram işleyeceğini savunuyorlar, kadınlar ve erkeklerin bir arada olması sebebiyle. Bu konuda sizin yorumunuzu alabilir miyim? Hac konusunda kadın erkek ayrımı var mı?

Tarih: 10 Aralık 2009

CEVAP:

Hac konusunda kadın ile erkek arasında herhangi bir ayrım yoktur. Hac ibadetinin diğer ibadetlerden ayrılan noktası da budur. Kadınlarla erkeklerin bir arada olması sebebiyle işlenebilecek olan günahlardan dolayı kadınları hacca götürmeyenlerin kendilerinin de gitmemesi lazımdır! Zira orada sadece erkekler değil, dinen kendilerine yabancı olan kadınlar da bulunmaktadır!

Dolayısıyla bu tür bahanelerle kadınları hac gibi dinin şiarı olan mühim bir ibadetten mahrum etmeyi kural haline getirmek, yeni bir din uydurmaktır.