Sitenizdeki Peygamberimizin Haccı yazısından şöyle bir sonuç çıkardım: Hz. Peygamber Medine´den Mekke'ye hac için gelirken, yanında kurban getirdiği için kurban kesene kadar ihramda kalmaya devam etmiş; fakat yanında kurban getirmeyenlere ihramdan çıkmalarını emretmiş. Günümüzde hacca gidenler kurban kesmeye niyet ettikleri halde Umre'den sonra ihramdan çıkmaktadırlar. (Hacc-ı Temettu') Bu uygulama doğru mudur? Benim anladığım, bir hacı adayı ya Hacc-ı Kıran (kurban kesilene kadar ihramlı olacak), ya da Hacc-ı İfrad yapacak. (kurban kesmeden ihramdan çıkacak) Çıkardığım sonuç doğru mudur?

Tarih: 13 Ağustos 2009

CEVAP:

Hacc-ı ifrad yapan kişinin kurban kesmesi gerekmez. Ama hac ile birlikte umre yapan kurban keser. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“…Güven içinde olursanız, hacca kadar umreden yararlanan kişiye, kolayına gelen bir kurban gerekir. Onu bulamayan, üç gün hacda, yedi gün de geri döndüğünde oruç tutar. Bu tam on gün eder. Bu, ailesi Mescid-i Haram civarında olmayanlar içindir. Allah’tan korkun. Bilin ki, Allah’ın cezası pek ağırdır.” (Bakara 2/196)

Hac ile umreyi bir araya getirme ya Peygamberimizin yaptığı gibi tek ihram ile olur, ya da sahabenin çoğunluğunun yaptığı gibi önce umre yapıp ihramdan çıktıktan sonra tekrar hac için ihrama girmekle olur.