Kur’an’da Mekke için kullanılan “ümmü’l-kurâ” ne anlama geliyor?

Tarih: 03 Ağustos 2016

CEVAP:

Zuhruf sûresinin 31. ayetinde Mekkeliler’in, “Kur’an iki şehirden birine indirilmesi gerekirdi” diye düşündüklerini öğreniyoruz.  Kastedilen iki şehirden birinin Mekke olduğunda şüphe yoktur. Kur’an’ın iki ayetinde, Mekke kastedilerek, şehirlerin anası ve çevresindekilerin uyarılması için (لِتُنْذِرَ أُمَّ الْقُرَى وَمَنْ حَوْلَهَا) Kur’an’ın indirildiği bildirilmektedir.

“Anakent” veya “başkent” olarak dilimize çevirebileceğimiz Ümmü’l-kurâ ifadesinin anaşehir anlamına gelen İngilizce “metropolis” kelimesine tekabul ettiği söylenir. Çevre bölgelerden insanların buraya hac yapmak için gelmeleri sebebiyle, Mekke’nin, Resûlullah’tan önce de bu adla anıldığı söylenir. Mekke’nin Rasûlullah’tan önce de bu adla anılması Kur’an’la örtüşmektedir. Hatta bu ifadenin Mekke için kullanılması Mekke’nin sadece dini değil, ticari ve kültürel öncülüğünden de kaynaklanıyor olabilir.

KAYNAK: Fatih Orum, Tasdik Tebyin ve Nesih, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2016, s. 91.