En’âm sûresi 92. ayette geçen “Mekke ve onun etrafındaki kimseleri” kısmından ne anlamalıyız? Bu ifadeden tüm insanlığın kastedildiğini nasıl anlayabiliriz?

Tarih: 05 Nisan 2017

CEVAP:

İlgili ayet mealen şöyledir:

“Bereketli olan ve kendinden öncekileri tasdik eden bu Kitabı da biz indirdik. İndirdik ki Anakenti ve çevresini uyarasın. Namazlarına özen gösterip Ahirete inananlar, buna da inanırlar.” (En’âm, 6/92)

Mekke şehri ümmü’l-kurâ yani “Anakent/Şehirlerin anası” demektir. Buradaki “şehirler” ise sadece Arap yarımadası ile sınırlı olmayıp tüm Dünyayı kapsamaktadır. Bu yüzden Mekke ve çevresi denilince tüm Dünya kast edilmiş olur.

Aşağıdaki ayetler de Muhammed Aleyhisselâmın sadece Mekke ve yakın civarı için değil; tüm insanlar için gönderilmiş bir elçi olduğununu gösteren önemli delillerdendir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Biz seni bütün insanlara, müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik ama çoğu insan bunu böyle bilmez.” (Sebe, 34/28)

“De ki Ey insanlar! Ben sizin hepinize Allah’ın gönderdiği elçiyim. Göklerde ve yerde hâkimiyet O’na aittir. O’ndan başka ilah yoktur. Hayat veren ve öldüren O’dur. Siz Allah’a inanıp güvenin; nebî olan ümmi Resûlüne de. O Resûl de Allah’a ve O’nun sözlerine inanıp güvenir. Ona uyun ki doğru yolu bulasınız.” (A’râf, 7/158)

Bununla ilgili başka bir cevabımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kuranda-mekke-icin-kullanilan-ummulkura-ne-anlama-geliyor.html