Kur'ân’daki kavimlerin helâkleri Allah'ın kurduğu düzenin sonucu mudur? Yani doğaya zarar verdikleri için mi bu felaketler başlarına gelmiştir? Yoksa Allah bunları sapkınlıklarından dolayı birdenbire helak mi etmiştir?

Tarih: 08 Temmuz 2011

CEVAP:

Kavimlerin helaki, Allah’ın kurduğu düzenin sonucudur. Cezalandırma sapıklıklarından ötürü olduğu gibi doğaya zarar verdiklerinden ötürü de olur.

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Kim yola gelirse kendi yararına gelir, kim de yoldan çıkarsa kendi zararına çıkar. Kimse kimsenin yükünü çekmez. Biz elçi göndermeden azap etmeyiz.

Bir kenti yok etmek istersek (elçimizle) oranın ileri gelenlerine emirlerimizi ulaştırırız; onlar, orada yoldan çıkarlar ve cezanın şartları olgunlaşır. Sonra orayı tarumar ederiz.

Nuh’tan sonra da nice nesilleri yok ettik. Kullarının günahını Rabbinin bilmesi ve görmesi yeter.” (İsra, 17/15-17)

“İnsanların ellerinin yaptığı şey sebebiyle karada ve denizde bozulmalar olur. Belki vazgeçerler diye Allah da onlara yaptıkları şeylerin bazısını tattırır.” (Rum, 30/41)

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bizim-ummetimiz-icin-topyekun-helak-olmasi-soz-konusu-mudur.html