Şeytan, insana bu dünyada hayvan, insan veya başka bir şekilde gözükür mü?

Tarih: 06 Kasım 2012

CEVAP:

Diğer ruhanî varlıklar gibi İblis yani şeytanın da insanlara görünüp görünmeyeceği konusu tartışmalıdır. Âlimlerin çoğu, onun latîf bir varlık olduğunu ve çeşitli şekillere bürünüp insanlara görünebileceğini söylerler. Bu kişiler Kur’an’da ve hadislerde şeytanın Hz. Âdem, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. Süleyman ve Hz. Muhammed’e göründüğünün haber verildiğini, Bedir Savaşı sırasında da Sürâka b. Mâlik’in sûretinde müşriklere cesaret verdiğini, sonra da sırt çevirip gittiğini delil olarak gösterirler (bk. Enfâl, 8/48).

Ancak şeytanı gerçek suretiyle görmek mümkün değildir.

Bir ayette ise şeytan ve grubunun insanları gördüğüne şöyle işaret edilir:

“O ve onun gibiler, sizin onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler…” (A‘râf, 7/27)

Dr. Osman Demir