Ben psikolojik danışmanlık yapmaktayım. Yetişkin bir bayanla psikolojik danışma yapmam caiz midir? (Psikolojik danışma: Baş başa kalmak suretiyle uygulanan sözel yolla yapılan ruhsal danışma diyebiliriz)

Tarih: 17 Ağustos 2009

CEVAP:

Kapısı kilitli bir odada baş başa kalmanız dinen uygun değildir. Ya yanınızda başka bir kişinin bulunması ya da odanın her an başkalarının girebileceği şekilde müsait olması gerekir.

Nebîmizden rivayet edilen bir hadis şöyledir:

“Hiç bir erkek yalnız başına bulunan bir kadının yanına girmesin, yanında bir iki kişi olursa girebilir.” (Müslim, Selam 8 (2173).

Akraba da olsa bu gibi “yalnız kalma”lardan şiddetle kaçınmak gerekir. Bununla ilgili bir cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/yakin-akraba-arasinda-mahremiyet.html