Bir iş kurma aşamasındayız. Bir kişi yapacağımız işe finans sağlayacak ve biz de emek sarf edeceğiz. Şöyle bir anlaşma yapmayı düşünüyoruz: Finansör 20 bin TL sermaye verecek. İlk sene sonunda ana parası ve net karın dörtte birini, ikinci sene ise net karın sekizde birini alacak. Bu anlaşma dine uygun olur mu acaba? Bu anlaşma caiz değilse caiz olabilecek ne önerilebilir?

Tarih: 27 Ağustos 2015

CEVAP:

Böyle bir anlaşma caiz olmaz. Anapara ve kar garantisi içeren her türlü anlaşma fıkha aykırıdır.

Finansör sermayeyi koyar, başlangıçta kar oranları yüzdesel olarak belirlenir. Proje kar ederse taraflar başta anlaştıkları oranda karı alırlar. Proje zarar ederse sermayeye karşılık gelen zarar sermayeden, emeğe karşılık gelen zarar da emekten gider. Yani çalışan bu süre için hiçbir gelir alamaz, sermayedar da oluşan zarara katlanır.

Proje tamamlanıp paraya çevrilip, hesapların kapatılması durumunda ise önce -şayet kalmışsa-sermaye çıkarılıp sahibine verilir, sermayeden arta kalan miktar başlangıçta belirlenen kar oranlarıyla paylaşılır.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kar-ve-zarara-katlanmadan-sabit-bir-gelir-karsiligi-ortaklik-kurulur-mu.html

Prof. Dr. Servet BAYINDIR