Ticaret mallarından zekât verilmesi gerektiğini söylüyorsunuz. Peki, bir malın ticaret malı olup olmadığına nasıl karar verilecek?

Tarih: 19 Şubat 2013

CEVAP:

Ticaret mallarını sayı ile sınırlamak mümkün değildir. Satıp kâr elde etmek amacıyla alınan her çeşit giyim eşyası, gıda maddeleri, inşaat malzemeleri vs. ticaret malıdır ve zekâta tabidir. Bunların temel özellikleri, ticarete konu olmalarıdır.

Bir malın ticaret malı olabilmesi için iki unsurun bulunması gerekir:

1)       Satmak için almak,

2)       Kâr etme maksadı ve niyeti.

Bunlardan biri eksik olsa o mal ticaret malı olmaz.

Misal vermek gerekirse binek olarak kullanmak için alınan otomobiller ticaret malı olmaz; bunun zekâtı da verilmez. Fakat bir kişi otomobil alım satımı ile meşgul olsa ve bu araçları satmak niyeti ile elinde bulundursa onların zekâtını alış fiyatlarına ve maliyetlerine göre tespit ederek vermekle mükellef olur.

Aşağıdaki adresleri de inceleyebilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/ticaret-mallari-icin-zekat-verileceginin-delili-nedir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/3-adet-evim-var-bunlarin-zekatini-nasil-hesaplamaliyim.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/yatirim-amaciyla-satin-alinan-arsanin-zekati-verilir-mi.html