Evleneli 13 ay oldu. Düğünden önce mehir olarak eşime 150 gr altın aldık ve bir senedir bu altınlar durmakta. Düğünde miktarını bilmediğimiz kadar altın takı olarak takıldı, onlar da durmakta. Zekâtımı neye göre ve nasıl hesap etmeliyim? Ayrıca kredi kartlarına da yaklaşık 2200 ytl borcum var ama bunlara karşılık olarak da alacaklarım var. Alacaklarımın %50 ye yakın kısmı tereddütte yani alamayabilirim. Nasıl bir yol izlemem gerekir?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Düğünde kız tarafından takılan para ve takılar kıza verilen hediye; erkek tarafından takılan para ve takılar kıza aittir, onun malıdır. Onların tamamının yüzde iki buçuğunu eşiniz zekât olarak vermelidir.

Sizin durumunuza gelince: Fakihlerin çoğunluğuna göre alacaklar iki ana gruba ayrılır:

1. Tahsil edileceği umulan alacaklar, yani ödeme imkânına sahip ve borcunu da kabul eden kimsedeki alacaklar zekâta tabidir. Alacaklı, her sene diğer malları ile birlikte bu alacağının zekâtını da öder.

2. Tahsil edileceği umulmayan alacaklar ise ancak elde edilince zekâtı verilir.

Siz şu an elinizde bulunan parayı hesap edin. Tereddütte olmadığınız alacaklarınızı da bu paraya katın. Sonra borçlarınızı düşün. Elinizde kalan para 85 gr altın bedeline ulaşıyorsa zekâtını verirsiniz.