Benim nisap miktarını geçen bir miktar param var. Ben bunun geçen sene zekâtını verdim. Aynı paranın bu sene de zekâtını verecek miyim? Vereceksem bütününden mi vereceğim yoksa sadece geçen seneden bu yana artan kısmından mı?

Tarih: 28 Eylül 2009

CEVAP:

Zekât, her sene yeniden hesaplanacak olan maldan verilen bir ibadettir. Bir sene zekâtı verilen mal ertesi sene hiç artmasa ve hatta eksilse bile zekâtı verilir: yeter ki nisap miktarının altına düşmüş olmasın. Hesap yapılırken elde bulunan paranın/malın bütününden yüzde iki buçuk oranında zekât verilir.