100 gr altınımız var. Yalnız 22.000 TL de ev borcumuz var. Bize zekât düşer mi?

Tarih: 25 Ağustos 2011

CEVAP:

Borcunuz altınınızın değerinden çok olduğu için zekât vermeniz gerekmez.

Borçlarınızı ve temel ihtiyaçlarınızı düştükten sonra elinizde nisap miktarını aşan mal, para veya altın kalırsa bunun yüzde iki buçuğunu zekât olarak vermeniz  gerekir.

Borcunuzu düştükten sonra elinizde nisap miktarı olan 85 gr altın veya buna denk para veya ticaret malı kalmıyorsa zekâtla mükellef olmazsınız.