İşçi olarak çalışıyorum. Herhangi bir malım yok. Kiracı olarak oturuyorum. Hiçbir sosyal hakkım yok. Geçen sene eşim çalışmış ve bunun sonucunda 5.000 lira para birikmişti. Bu parayı hiç harcamadık. Bize zekât düşer mi? Düşerse ne kadar?

Tarih: 28 Eylül 2009

CEVAP:

Eğer şu an elinizde 85 gram altın veya buna denk bir paranız bulunuyorsa -ki sorunuzdan bulunduğu anlaşılıyor- ve son bir senedir ihtiyaçlarınızı bu paraya dokunmadan giderebildiyseniz bu paranın yüzde iki buçuğunu zekât olarak vermeniz gerekir.

5.000 liranın yüzde iki buçuğu  125 liradır.

Sorunun görüntülü cevabını izlemek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/zekat-fitre-yazili-fetvalar/kirada-oturanlarin-zekat-vermesi-gerekir-mi-2.html