Hanımım ziynetlerinin zekâtını verdi. Benim ise zekât verecek herhangi bir malım yok. Eşim ev hanımı. Aileye bakmakla yükümlü olan birisi olarak aylık gelirim düşük olduğu için kayınpederim bir miktar zekâtı bana göndermiş. Acaba eşim zekât verdiği için benim bu parayı almam doğru mudur?

Tarih: 23 Ağustos 2011

CEVAP:

Bir kayınpeder damadına zekât verebilir. Eşinizin malı size değil bizzat kendisine ait olduğu için onun zekât vermesi, sizin zekât almanıza engel teşkil etmez. Eğer kıyıda köşede nisap miktarı olan 85 gr altın veya buna denk paranız, malınız yoksa zekât alabilirsiniz.