Bir öğretmenin aylık geliri ortalama 1600 tl civarında. Okuyan çocukları var 2 tane. Biri üniversite kazanmış. Bu öğrenciye dayıları zekat verse geçerli olur mu?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah Teala zekât verilebilecek olan sınıfları şöyle sıralamıştır:

“Sadakalar (zekâtlar) sadece; fakirler, miskinler, bu işte çalışanlar ve kalpleri ısındırılanlar içindir. Bir de esirler, borçlular, Allah yolunda ve yolda kalanlar uğrunda harcanır. Bunlar Allah tarafından farz kılınmıştır. Allah bilir, doğru karar verir.” (Tevbe, 9/60)

Ayette ilk sırada yer alan fakir; ihtiyacından fazla olarak nisap miktarı bir mala sahip olmayan kimsedir. Bu kimsenin temel ihtiyaçlardan olan evi, ev eşyası ve borcuna denk parası bulunsa da, yine fakir sayılır.

Nisap, şeriatın bir şey için koymuş olduğu belli bir ölçü ve miktar demektir. Bu miktar altın için 85 gram ve üzeridir. Bahsettiğiniz öğretmen eğer temel ihtiyaçlarını giderdikten sonra (kira, aylık fatura ödemeleri, çocuklarının eğitim-okul masraflarını düştükten sonra) elinde bu miktar altın veya buna denk bir para ya da mal bulunmuyorsa onun kendisine de çocuklarına da dayıları zekât verebilir.