Bulunduğum şehirde yapılmakta olan bir imam hatip lisesi var. İnşaat yarım halde öğretim yapmaktalar. Bu sene devlet inşaatın bitirilmesi için imam hatip okuluna malzeme desteği verdi. Ama yapılması için işçilik parası vermedi. Biz de yardım toplamaya başladık. Bu yardımlar sırasında en çok sorulan soruyu sizlerle paylaşmak istedim. Dükkanımın zekatını yardım amacıyla imam hatibe versem zekat vermiş olur muyum? Yani zekat borcumu ödemiş olur muyum?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Evet zekat vermiş olursunuz. Allah Teala zekat verilebilecek olan sınıfları şöyle sıralamıştır:

“Zekatlar ; Allah’tan bir farz olarak fakirlere, miskinlere, onu toplayan memurlara, kalbleri (İslam’a) ısındırılacaklara verilir; kölelerin, borçluların, Allah yolunda olanların ve yolda kalanların uğrunda sarf edilir. Allah bilendir, doğru ve yerinde karar verendir.” (Tevbe, 9/60)

Buna göre İmam Hatip Lisesi inşaatına zekat vermek ayette belirtilen fi sebîlillâh kapsamına girer.