Sitenizde yurtdışında hizmet veren özel Türk okullarına zekât verilir mi sorusuna “hayır” cevabı vermişsiniz. Ama İmam Hatip Lisesi inşaatına zekât verilir mi sorusuna “evet” demişsiniz. Bu iki cevap arasında çelişki yok mu? Yurt dışındaki özel Türk okulları paralı olmasına karşın orada görülen hizmet fî sebîlillâh yapılmıyor mu? İmam Hatip Lisesine verilen paranın zekât sayılıp diğerinin sayılmaması arasındaki inceliği açıklar mısınız?

Tarih: 18 Eylül 2010

CEVAP:

İmam Hatip Liseleri, Kur’an Kursları, bazı vakıf veya dernekler kendi öz kaynakları ile değil de halktan topladıkları bağışlar ile hayatiyetlerini sürdürüyorlar. Özel okullar veya kolejler ise bağış kabul edemezler; çünkü öğrencilerinden aldıkları yıllık ücretler hem kendi ihtiyaçlarını karşılarlar hem de sahiplerine kâr sağlarlar. Yani onlar birer ticari kurumdurlar. Bu yüzden ihtiyaçlarını karşılasınlar diye onlara zekât verilemez. Aradaki fark budur.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/zekatimi-yardim-amaciyla-imam-hatibe-versem-olur-mu.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/yurtdisindaki-turk-okullarina-fitre-ve-zekat-verilebilir-mi.html