Halam dul, kirada yaşıyor. Kendisini geçindirebilecek kadar geliri var. Sadece dul olduğu için fitreyi önce ona vermem gerektiği söyleniyor. Ne kadar doğru?

Tarih: 06 Ağustos 2012

CEVAP:

Bir kadının zekât veya fitre alabilmesi için sadece dul olması yeterli değildir. Zekât veya fitre alabilmek için dinen fakir sayılmak, yani nisap miktarı mala sahip olmamak şarttır. Kişiyi dinen zengin kılan nisap ise zaruri ihtiyaçların giderilmesinin ardından 85 gr altın veya 595 gr gümüş ya da buna denk para veyahut ticaret malına sahip olmaktır. Eğer halanızın nisap miktarı varsa dul olsa dahi ona zekât verilmez. Ama bu kadar altını veya parası yoksa zekât veya fitrenizi verebilirsiniz.