Pırlanta takının zekâtı olur mu? Varsa nasıl hesap edilir? Bir de 850 gr altının zekâtını nasıl hesaplayabilirim?

Tarih: 28 Eylül 2009

CEVAP:

Altın ve gümüş dışında, hangi maddeden olursa olsun hiçbir süs eşyası ve takı zekâta tabi değildir. Dolayısıyla bunların hesaplanması gerekmez.

850 gram altının hesabı ise şöyledir:  Hiç borcunuz yoksa bu altınların yüzde iki buçuğunu hesaplar, zekâtını verirsiniz. Buna göre:

850 x 2,5 = 2125

2125 / 100 = 21,25 gram

Bunu altın olarak verebileceğiniz gibi değerini nakit olarak da verebilirsiniz.