Eşimle her ikimiz de farklı şehirlerde çalışıyoruz. Hafta sonları eşim evimizin bulunduğu şehre geliyor. İki tane arabamız var. Birini o, birini ben kullanıyorum. Bu durumda ikinci arabanın zekâtını vermek gerekir mi?

Tarih: 29 Ağustos 2011

CEVAP:

Lüks olsun olmasın oturulan eve ve binek olarak kullanılan arabaya zekât düşmez.

Zekât; gelir getiren ve artıcı vasıfta olan altın, gümüş, madeni ve kâğıt paralar, ticaret malları, toprak ürünleri, hayvanlar ve hisse senetlerine düşer.

Eğer kirada olan eviniz veya arabanız varsa bunlar da mülk değeri üzerinden değil, gelirleri üzerinden zekâta tabi olur.