Kirada olan evlerin zekâtı ev değerinden mi verilir, yoksa yıl içinde getirmiş olduğu kira geliri üzerinden mi?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Kiraya verilmiş arazi ve taşınmazların mülk değeri üzerinden zekât vermek gerekmez. Bunların yıllık gelirinden nisap miktarını bulması ve diğer şartların da gerçekleşmesi halinde yıl sonunda yüzde iki buçuk (%2,5) oranında zekat verilir.