Mevcut birikmiş paramın üzerinden 1 yıl geçince zekâtını vermek durumundayım. Peki, bir yıl süresince para miktarı değişiyor, yani azalıp artıyor. Bu durumda hangi miktar üzerinden zekâtımı vermem gerekir?

Tarih: 26 Ağustos 2011

CEVAP:

Zekât yıllık bir ibadettir. Her yıl bir defa hesaplanır ve bir sonraki yıl aynı aya kadar zekâtın hesaplanması gerekmez. Yıl olarak da kameri takvim esas alınır. Bu 354 gündür. Bunun için her yıl zekât hesabı için belirlediğiniz bir zaman olmalıdır. Bu, ilk defa zekât mükellefi olduğunuz zamandır. O tarih sizin için sene sonu sayılır. Bu tarihte zekât düşen para, mal, altın, gümüş vs. den borcunuzu düşer, alacaklarınızı eklersiniz. Elde kalan paranın yüzde iki buçuğunun zekâtını verirsiniz. Böylece “hangisinin üzerinden 1 yıl geçti, hangisinin geçmedi” diye hesap etmenize gerek yoktur.