Yeni bir iş yeri kurmak üzere önceki iş yerimi devrettim. Ancak iş kurmaya sermayem yetmiyor. Yeni iş kurmaya çalışıyoruz. Fakat devrettiğim iş yerinden dolayı elimde bir miktar sermaye (para) var. Zekât durumum nasıl olacak?

Tarih: 06 Ağustos 2013

CEVAP:

Geçen yıl zekât mükellefi idiyseniz bu sene elinizde olan zekâta tabi mallarınızdan ve paranızdan zekât vermeniz gerekir.

Daha önce zekât mükellefi olmadığınız halde iş yerinizi devrettiğiniz günden itibaren zekât verecek güce geldiyseniz onun üzerinden bir kameri yıl (354 gün) geçmesini bekler, o gün sahibi olduğunuz mallarınızın ve paranızın zekâtını verirsiniz.