Ben 75 günlük evliyim. Bana yaklaşık 33 çeyrek altın ve 75 gr da altın takıldı. Bunlara zekât düşüyor mu? Düşüyorsa ne kadar vermem gerekiyor?

Tarih: 27 Ağustos 2011

CEVAP:

Altınlarınız nisap miktarını aşmış. Fakat üzerinden bir kameri yıl yani 354 gün geçinceye kadar onlara zekât düşmez.

Zekâtın kimlere farz olduğu, hangi malların zekât tabi olduğu ve zekât hesabının nasıl yapılması gerektiğine dair aşağıdaki linklerden bilgi edinebilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/zekat-kimlere-farzdir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/zekatin-kirkta-biri-nasil-hesaplaniyor.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/zekat-konusunda-14-ayar-ile-22-ayar-altin-hesabi-farkli-midir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/dugunde-nikahta-takilan-altin-ve-takilarin-hukmu-nedir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/zekat-fitre-yazili-fetvalar/ev-hanimlari-eslerinden-alip-biriktirdikleri-paranin-zekatini-verirler-mi.html