Zekât ve fitrenin Ramazanda verilmesi zorunlu mudur? Başka bir ayda verilemez mi?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Fitrenin Ramazan ayında verilmesi zorunludur. Zira bu tamamen oruçla ilgili bir ibadettir. Nebîmizden gelen bir hadis şöyledir:

“Kim fıtır sadakasını bayram namazından önce verirse bu, makbul bir zekât olur. Kim de namazdan sonra verirse artık bu, sadakalardan bir sadaka olur.” (Ebû Dâvûd, Zekât, 18)

Zekât ise yıllık bir ibadettir. Elde bulunan para, mal, altın, hayvan vs. gibi üzerinden bir kameri yıl (354 gün) geçtiği zaman bunların zekâtlarının verilmesi gerekir. Dolayısıyla zekât, fitre gibi Ramazana has bir ibadet değildir. Ramazan dışında da verilir.

Bununla ilgili görüntülü cevabımızı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/zekat-fitre-yazili-fetvalar/zekat-ve-fitrenin-ramazanda-verilmesi-zorunlu-mu.html