Kimlerin fitre vermesi gerekir?

Tarih: 11 Ağustos 2009

CEVAP:

Fıtır sadakasında (fitre) zekâtta olduğu nisap miktarı mala sahip olma şartı yoktur. Ramazan ayında oruç tutmaya gücü yeten zengin fakir her Müslümanın fitre vermesi gerekir. Buna fitre alma durumunda olan fakir Müslümanlar da dâhildir. Bu sayede her mümin, muhtaç durumda olan diğer mümin kardeşlerine yardım etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşar.

Sorunun görüntülü cevabı için lütfen tıklayınız:

www.fetva.net/fitre/kimler-fitre-vermelidir.html

Fitre ile alakalı olarak biraz daha detaylı bilgi almak isterseniz sitemizde bulunan FITIR SADAKASI başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. İlgili yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

www.suleymaniyevakfi.org/diyanet/fitir-sadakasi-fitre.html