Ramazan ayı için fitremizi memleketimizde bulunan ihtiyaç sahiplerine vermeyi düşünüyoruz. Fakat memleketimize en erken bayramın 1. günü gidebileceğiz. Memleketimizde bulunan bir vekil, bizim yerimize kişilere bizim fitremizi verse ve biz bayram günü ona parayı ödesek bu, doğru bir şey olur mu? Veya bayram günü fitremizi verebilir miyiz? Hangisi daha uygun olur?

Tarih: 17 Ağustos 2012

CEVAP:

Fitrelerin en geç bayram namazı vaktine kadar ödenmesi gerekir. Bu konudaki hadisler, fitrenin, bayramın birinci günü sabah namazı ile bayram namazı arasındaki vakitte verilmesinin uygun olacağını belirtse de fakihler, muhtaçların lehine olacağını düşünerek bayramdan bir kaç gün önce de verilebileceğini söylemişlerdir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/fitir-sadakasi-ramazandan-sonra-da-verilebilir-mi.html

Fakat fitrenizi vekâletle verebilirsiniz. Buna göre vekil kıldığınız kişi, sizin yerinize vaktinde ihtiyaç sahiplerine verir, siz de daha sonra ona verirsiniz.