Ramazan içerisinde, fitre olarak düşünülmeden yardım amaçlı verilmiş olan bir para daha sonra fitre olarak sayılabilir mi?

Tarih: 02 Eylül 2010

CEVAP:

Fitre, Ramazan ayında oruç tutabilenlerin vermesi gereken bir sadakadır. Diğer ibadetlerde olduğu gibi bunda da “niyet” esastır. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem “ameller niyetlere göredir” buyurmuştur. (Bkz: Buhârî, Bed’ül-Vahy, 1, İman, 41; Müslim İmaret, 155)

Dolayısıyla yardım amaçlı verdiğiniz para sadaka yerine geçer ama fitrenizi Ramazanın sonunda “fitre niyetiyle” ayrıca vermeniz gerekir.