Resulullah döneminde fitreler; hurma, buğday, arpa gibi yiyeceklerden verilmiş. O dönemde de para var olmasına rağmen neden Peygamberimiz “bu yiyeceklerin bedeli de verilebilir” dememiştir? Esas sormak istediğim, bugün de fitrenin yiyecek olarak mı verilmesi şarttır? Bedelini para olarak versek olmuyor mu?

Tarih: 06 Eylül 2010

CEVAP:

Fitre ile ilgili olarak Bakara sûresinin 184. ayetinde “bir yoksul doyumu yiyecek” ifadesi kullanılmıştır. Yoksulu, yiyecek vererek doyurabileceğiniz gibi onun parasını vererek yiyecek almasını sağlamakla da görevinizi yapmış olursunuz.

Hadislerde sadaka-i fıtrın miktarı, buğday, arpa, hurma veya üzümden bir sâ’ (Resûlullâh döneminde kullanılmakta olan bir ölçü birimi olup yaklaşık 3 kg) olarak belirlenmiştir. Sadaka-i fıtrın bu sayılan maddelerden belirlenmesi, o günkü toplumun ekonomik şartları ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Buna göre her Müslüman kendi yöresinde en çok tüketilen temel yiyecek maddesi üzerinden fitre verebilir.