Fitre genelde para olarak verilmektedir. Mal cinsinden de verilebilir mi? Mesela ben terziyim, ihtiyaç sahibine elbise dikebilir miyim?

Tarih: 28 Eylül 2009

CEVAP:

Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Sayılı günlerde… Sizden kim hasta veya yolculukta olursa, o günler sayısınca diğer günlerde oruç tutsun. Onu tutabilenlere bir yoksulu doyuracak fidye de gerekir. Kim bir hayrı içten gelerek yaparsa onun için daha hayırlı olur. Oruç tutmanız sizin için daha iyidir. Bir bilseydiniz!” (Bakara, 2/184)

Bu konuda Peygamberimizden nakledilen rivayet şöyledir: “Resulullah fitreyi, oruç tutanı anlamsız ve çirkin davranışlardan temizlesin; muhtaçlara da yiyecek bir lokma olsun diye farz kılmıştır.” (Ebu Davud, Zekât, 17; İbn Mâce, Zekât, 21. )

Ayet ve hadisten açıkça görüldüğü gibi fitre bir yoksulu doyuracak miktarda yiyecektir. Bu ya yiyecek ya da o yiyeceği alacak miktarda para olarak verilmelidir. Fakat zekât mükellefi iseniz zekâtınızı elinizde bulunan maldan yani kumaştan, elbiseden vermenizde herhangi bir sakınca olmaz.