Fitreyi oruç tutabilen kimselerin vermesi gerektiğini söylüyorsunuz. Peki, buna göre Ramazanda oruç tutmama ruhsatı olan hasta ve yolcular da fitre vermeli midir?

Tarih: 07 Eylül 2010

CEVAP:

Hasta ve yolcu olanlar da oruçtan sorumludurlar. Yani oruç onlara da farzdır ama mazeretlerinden dolayı onlara tutmama ruhsatı verilmiştir. Bununla birlikte tutarlarsa daha hayırlı olacağı bildirilmiştir. Dolayısıyla onlar da fitre vermek durumundadırlar.