Oruçluyken aşırı bir şekilde diş ağrısı tutan bir kişi ağrı kesici yutsa ne lazım gelir?

Tarih: 25 Ağustos 2009

CEVAP:

Oruçluyken hap veya şurup içmek orucu bozar. Bu kişi “hasta” olduğu için bu davranışından dolayı günahkâr olmaz. Çünkü Allah Teâlâ hastalara oruç tutmama ruhsatı vardır. Bu ruhsat, hastalık halinde tutulan orucu bozmayı da kapsar. İlaç kullanılması durumunda oruç bozulacağı için Ramazan’dan sonra gününe gün kaza orucu tutulması yeterli olacaktır.

YAYIMLANDIĞI YER: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Baskı, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 106.