Zekât konusunda 14 ayar ile 22 ayar altın hesabı farklı mıdır?

Tarih: 28 Eylül 2009

CEVAP:

14 ayar altın ile 22 ayar altın içindeki has altın oranları aynı olmadığı için kuyumcular bunları ayrı ayrı hesap ederler. 22 ayar altın % 91,6 saf altını ifade etmektedir. 18 ayar altın %75; 14 ayar altın ise %58,5 oranında has altın içerir. Yani 1.000 gramlık 14 ayar altında has altın oranı 585 gram iken, 1.000 gramlık 22 ayarda has altın 916 gramdır.

Zekâtta da bu fark gözetilir. Her iki gruptaki altınlar ayrı ayrı hesaplanır. Toplam miktar paraya çevrilir ve bunun yüzde iki buçuğu zekât olarak verilir.

Altın ve gümüş takıların zekât hesaplamasıyla ilgili olarak aşağıdaki linkte bulunan cevabımızı da izleyiniz:

www.fetva.net/zekat-fitre-yazili-fetvalar/farkli-ayardaki-altin-ve-gumus-takilarin-zekati-nasil-hesaplanir.html