Zekâtın kırkta biri nasıl hesaplanıyor? Bir örnekle açıklar mısınız?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Zekâtın kırkta biri demek, asli ihtiyaçlarınızın ve borçlarınızın dışında elinizde bulunan ve nisap miktarını aşan (85 gram altın veya değeri para, mal) şeyin % 2,5 (yüzde iki buçuğu)nu gerekli yerlere vermektir. Mesela asli ihtiyaçlarınızın ve borçlarınızın dışında elinizde, bir yıldan beri 10.000 TL paranız varsa bunun % 2,5’u olan 250 TL’yi zekât olarak verirsiniz.